Moduł Artykuły - Archiwum generuje automatycznie listę miesięcy - odnośników do artykułów zarchiwizowanych w tych miesiącach.

Jest to podstawowy moduł Joomla którego konfiguracja sprowadza się w zasadzie do jednego głównego ustawienia konfiguracyjnego.

Ustawieniem tym jest "Liczba miesięcy" która ustala ile odnośników do miesięcy z artykułami archiwalnymi ma być wyświetlanych w module. Standardowo jest to dziesięć (10) odnośników.

Jeśli włączymy nasz moduł i poprawnie przypiszemy do pozycji w naszym szablonie witryny powinien ukazać nam się moduł wyświetlający listę miesięcy (danego roku) będącą odnośnikami do artykułów zarchiwizowanych.

Wygląda to mniej więcej tak:

moduł Artykuły - Archiwum

Jak widać mamy dostęp do artykułów archiwalnych z miesiąca 'listopad 2018' oraz 'wrzesień 2018'.

Uwaga. Jeśli w swojej witrynie nie posiadasz żadnego artykułu zarchiwizowanego to moduł Artykuły - Archiwum nie zostanie wyświetlony w szablonie ! Nawet jeśli poprawnie został przypisany do pozycji w szablonie i opublikowany z widocznym tytułem to nie zostanie wyświetlony ponieważ nie ma co wyświetlać.

Wyświetlanie listy artykułów zarchiwizowanych opcja 1

Teraz po wybraniu miesiąca zostanie otworzona strona z listą artykułów zarchiwizowanych z danego miesiąca wraz z przybornikiem filtrującym wyświetlanie artykułów zarchiwizowanych ( za jego pomocą możemy zmienić ilość wyświetlanych artykułów, miesiąc oraz rok ).

modyłyArtykułyArchiwum

Artykuły zostaną wyświetlone w widoku przeglądu artykułów. W tym widoku zostanie wyświetlony tytuł każdego artykułu (jako odnośnik do całego artykułu), autor artykułu oraz wstęp artykułu czyli wszystko to co zostało umieszczone przed przyciskiem 'Czytaj wiecej...' ( oczywiście jeśli artykuł nie posiadał tego rozdzielenia na wstęp i tekst główny, artykuł zostanie wyświetlony cały), (ilustracje wprowadzenia i pełnego tekstu nie są wyświetlane w tym widoku).

Niestety w tej opcji nie mamy zbyt wiele możliwości konfiguracji wyświetlania tej listy artykułów. Możemy posłużyć się metodą nadpisywania szablonem ale to już inny temat i nieco bardziej zaawansowany. Na szczęście mamy jeszcze jedną możliwość by mieć większą swobodę w wyświetlaniu listy zarchiwizowanych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów zarchiwizowanych opcja 2

Możemy utworzyć w dowolnym menu na stronie (nawet w menu które nie jest wyświetlane nigdzie na stronie ale jest opublikowane) pozycję 'Artykuły Archiwalne' i dzięki temu uzyskamy taki efekt wyświetlania artykułów zarchiwizowanych:

modułyArtykułArchiwum

Teraz mamy mnóstwo opcji konfiguracyjnych wyświetlania artykułów zarchiwizowanych poprzez edycję ustawień pozycji menu. Możemy chociażby ustalić kolejność wyświetlania artykułów, liczbę wyświetlanych artykułów, liczbę znaków wyświetlanych z wprowadzenia, wyświetlanie szczegółów danego artykułu i wiele innych opcji.

Uwaga. Artykuły archiwizowane są według daty utworzenia artykułu ! Jeśli artykuł został opublikowany we wrześniu, a został zarchiwizowany w listopadzie to będzie on dostępny w artykułach zarchiwizowanych w miesiącu wrześniu.

 

Niestety w Joomla występuje jak na razie mały błąd związany z wyświetlaniem zarchiwizowanych artykułów.

Występuje on jednak tylko w przypadku gdy nie mamy utworzonej pozycji w menu do artykułów archiwalnych.


Jeśli artykuł został utworzony np. we wrześniu ale miał ustawioną datę publikacji dopiero od października to po przeniesieniu go do artykułów zarchiwizowanych na liście miesięcy w module Artykuły - Archiwum pokaże nam się odnośnik do miesiąca wrzesień, ale po wybraniu tego odnośnika nie zobaczymy artykułu który miał datę publikacji w październiku. Lista będzie pusta lub będzie zawierała tylko artykuły utworzone i opublikowane we wrześniu. Aby zobaczyć artykuł z września opublikowany w październiku musimy z przybornika filtra wybrać miesiąc październik. Dopiero wtedy ukaże się nam ten artykuł.

 

I to chyba wszystko na temat modułu Artykuły - Archiwum.

Tak wiem ten moduł jak i każdy inny zawiera jeszcze opcje 'Wzbogacone' służące do modyfikacji wyświetlania modułu w Twoim szablonie witryny, ale są to ustawienia wspólne dla wszystkich modułów więc je na razie pomijam i w tym wpisie (jak i następnych z serii moduły Artykuły) skupię się na ustawieniach typowych dla konkretnego modułu.

Jeśli coś pominąłem lub opisałem niedokładnie dajcie znać - odpowiem na pytania i poprawię/uzupełnię wpis.

Pozdrawiam.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież