Joomla 4 nadchodzi wielkimi krokami. Aktualnie wersją stabilną jest joomla 3.8.8, która zapewne niebawem zostanie zastąpiona numerkiem 3.9. Wraz z wersją 3.9 miała ukazać się wersja 4.0 ale jak już wiemy będzie jeszcze najprawdopodobniej wersja 3.10 która to będzie pomostem do 4.0. Dla tych co są niecierpliwi oraz pragną przetestować czwórkę już dziś, developerzy Joomla udostępnili wersję alpha, aktualnie w trzeciej odsłonie.

Pobieramy więc paczkę z githuba ;) → link w bocznym module i zaczynamy instalację !

Pobraną paczkę rozpakowujemy w katalogu na serwerze, wpisujemy w pasku adres internetowy do naszego katalogu w którym przed chwilą umieściliśmy pliki Joomla i naszym oczom ukazać powinien się taki oto obrazek:

 

Do wyboru mamy jedynie język angielski więc idziemy dalej i w dolnej tabelce podajemy dowolną nazwę naszej nowej strony opartej o joomla 4.
Klikamy przycisk Setup Login Data > i przechodzimy do kolejnego ekranu:

Teraz musimy podać podstawowe informacje w celu utworzenia Super usera czyli głównego administratora naszej witryny.
Po kolei podajemy :

  • Username - czyli nazwa którą będziemy się logować do panelu administracyjnego (PA),
  • password - czyli hasło za pomocą którego będziemy się logować do (PA),
  • email address - podajemy nasz adres mailowy.

Klikamy na koniec przycisk Setup database connection > i przechodzimy do kolejnego ekranu:

 

Musimy teraz podać informacje dotyczące naszego serwera i bazy danych. Zaczynamy od góry:

  • Select the database type - w tej chwili mamy dwie do wyboru i w większości przypadków powinniśmy wybrać opcję MySQLi.
  • Host Name - podajemy nazwę hosta naszego serwera ( w 90% przypadków będzie to localhost, w pozostałych przypadkach będzie to inny specyficzny adres dostarczany przez waszego usługodawcę hostingu)
  • Username - podajemy nazwę użytkownika który ma dostęp do bazy danych waszego serwera (takiego użytkownika na pewno tworzycie w phpMyAdmin na waszym serwerze lub w Direct Adminie serwera lub w jakikolwiek inny sposób który jest dostępny na waszym serwerze)
  • Password - podajemy hasło które jest przypisane do użytkownika którego wpisaliście w polu poprzednim (użytkownika bazy danych)
  • Table name - jeśli użytkownik bazy danych ma uprawnienia do tworzenia zdalnie nowej bazy (co na standardowych serwerach www jest chyba rzadkością) to podajecie tu nazwę nowej bazy którą instalator Joomla sam utworzy, w przeciwnym razie musicie tutaj podać nazwę już istniejącej bazy do której prawa ma podany wcześniej użytkownik bazy
  • Table prefix - przedrostek tabel w bazie danych podajecie sami albo zostawiacie ten który wyświetli wam instalator Joomla.

Jeśli wszystkie dane podaliście poprawnie klikamy przycisk Install Joomla > i po krótkiej chwili naszym oczom ukazuje się kolejny ekran:

Hurra ! Praktycznie gotowe ! Joomla 4 została zainstalowana i teraz mamy możliwość jeszcze jej personalizacji poprzez dodanie języka polskiego oraz przykładowych danych. W tej chwili opcja instalacji języka polskiego nie zadziała ale w kolejnych wersjach na pewno będzie działać. Opcja instalacji przykładowych danych działa więc jeśli ktoś chce to klika górny przycisk Customize installation > , na następnym ekranie wyboru języka przycisk Skip > i na kolejnym ekraniku przycisk Install sample data >. Gotowe i wracamy ponownie na ekran z gratulacjami o ukończeniu instalacji Joomla 4.

Nad przyciskami Complete & Open Site [Gotowe - Otwórz stronę] oraz Complete & Open Admin [Gotowe - Otwórz panel administracyjny] powinniśmy odznaczyć jeszcze pole wyboru w celu automatycznego usunięcia katalogu instalacyjnego.

Na koniec klikamy przycisk Complete & Open Admin i przechodzimy do logowania do (PA) gdzie podajemy login i hasło które wcześniej ustawiliśmy dla Super Usera. Po poprawnym zalogowaniu naszym oczkom ukaże się upragniony panel administracyjny Joomla 4.

Super ! Moje pierwsze wrażenie było woow, ale to inaczej wygląda. Nie ma się co dziwić, bo faktycznie jest inaczej. Do tej pory przyzwyczailiśmy się do górnego menu, a tutaj mamy boczne, no i estetyka inna, minimalistyczna z typowym bootstrapowym wyglądem. Jak dla mnie jest ok!

To by było na tyle, teraz sami trochę pozwiedzajcie nową Joomla 4.

Powodzenia.

 


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież