Podstawy Joomla!

Komponent Prywatność

Nowa wersja Joomla 3.9 wprowadziła nowy komponent Prywatność który ma być pomocą przy przestrzeganiu prawa i zapisów (GDPR). Jeśli jeszcze nie wiesz jak z niego korzystać i jak go skonfigurować (bo ma trochę opcji) to zapraszam do zapoznania się z bardzo dobrym opisem tego komponentu na stronie joomla.pl

Artykuł Jak korzystać z Pakietu Narzędzi Prywatności składający się z dwóch części, autorstwa Stefana Wajdy (Zwiastun) w bardzo łatwy sposób przedstawia wszystkie zalety i możliwości tego komponentu.

Zapraszam do lektury - > Jak korzystać z Pakietu Narzędzi Prywatności. Cz. 1 |  Jak korzystać z Pakietu Narzędzi Prywatności. Cz. 2. Obsługa wniosków

 

Moduły: Artykuły - Archiwum

Moduł Artykuły - Archiwum generuje automatycznie listę miesięcy - odnośników do artykułów zarchiwizowanych w tych miesiącach.

Jest to podstawowy moduł Joomla którego konfiguracja sprowadza się w zasadzie do jednego głównego ustawienia konfiguracyjnego.

Ustawieniem tym jest "Liczba miesięcy" która ustala ile odnośników do miesięcy z artykułami archiwalnymi ma być wyświetlanych w module. Standardowo jest to dziesięć (10) odnośników.

Jeśli włączymy nasz moduł i poprawnie przypiszemy do pozycji w naszym szablonie witryny powinien ukazać nam się moduł wyświetlający listę miesięcy (danego roku) będącą odnośnikami do artykułów zarchiwizowanych.

Wygląda to mniej więcej tak:

Moduły: Artykuły - przegląd możliwości cz.1

Joomla oferuje nam wyświetlanie nowych, starych i zarchiwizowanych artykułów na wiele sposobów. Podstawowym sposobem jest oczywiście napisanie artykułu lub wybór starego i wyświetlenie go w podstawowym komponencie com_content naszej templatki. Joomla umożliwia jednak bardziej urozmaicone sposoby na wyświetlanie artykułów za pomocą modułów. Sam rdzeń Joomla oferuje nam sześć różnych modułów do wyświetlania treści artykułów lub spisu tychże artykułów.

Joomla 4

Joomla 4 nadchodzi wielkimi krokami. Aktualnie wersją stabilną jest joomla 3.8.8, która zapewne niebawem zostanie zastąpiona numerkiem 3.9. Wraz z wersją 3.9 miała ukazać się wersja 4.0 ale jak już wiemy będzie jeszcze najprawdopodobniej wersja 3.10 która to będzie pomostem do 4.0. Dla tych co są niecierpliwi oraz pragną przetestować czwórkę już dziś, developerzy Joomla udostępnili wersję alpha, aktualnie w trzeciej odsłonie.

Pobieramy więc paczkę z githuba ;) → link w bocznym module i zaczynamy instalację !